Ölüm Hücresinden Kurtuluş

Yargıç Hıristiyan Gul Mesih’e karşı tek şahit olan Sacid Hüseyin’e baktı. Ve gördüğü hoşuna gitti: Sacid genç ve ateşliydi, üniversite eğitimliydi ve sakalları ile gerçek bir Müslüman gibi görünüyordu.

Gul Mesih
Pakistan
1992

Yargıç Hıristiyan Gul Mesih’e karşı tek şahit olan Sacid Hüseyin’e baktı. Ve gördüğü hoşuna gitti: Sacid genç ve ateşliydi, üniversite eğitimliydi ve sakalları ile gerçek bir Müslüman gibi görünüyordu.

İki komşu arasındaki konuşmayı başka hiçkimse duymamıştı. başka hiçkimse Mesih’in İslam’ın peygamberi Muhammed’e iftira ettiğini onaylayamazdı. Sacid Hüseyin’in sözü, Gul Mesih’inkine karşıydı.

Yargıç Gul Mesih’e baktı. Sürekli zulüme rağmen Gul Mesih, bir İsa bağımlısı olmayı seçmişti. “Mesih” olan ismi, gerçekten İsa Mesih anlamındaydı. Pakistan’daki bir çok Hıristiyan, özellikle Hıristiyanlığa dönmüş olanlar, İsa Mesih’e ait olduklarını aleni olarak belirtmek için bunu genel bir tanımlayıcı olarak kullanmaktadır.

Pakistan’da, Tanrı’ya sövme konusunda yasalar çok sert ve acımasızdır: Muhemmed ya da Kuran hakkındaki her eleştirel söz küfür olarak kabul edilir ve bu kuralı ihlal edenler ölüme mahkum edilir. (Geçtiğimiz yıllarda diğer yirmi Pakistanlı Hıristiyan bu yasalar karşısında suçlu bulundu. Bunlardan beşi mahkemeler tarafından beraat ettirildi, fakat ardından yasadışı aşırı Müslümanlar tarafından öldürüldü. Diğer birçoklarının sanıklıkları halen devam etmektedir.)

Yargıç Hüseyin’e bakarak başını salladı ve şöyle dedi, “Bu şahitliğe inanmamam için sebebim yok.”

Sonra Gul Mesih’e döndü. “Seni idam cezasıyla ölüme mahkum ediyorum.”

Gul Mesih ile ilgili haberler yayınlandığında, tüm dünyadan Hıristiyanlar hapishanede bulunan Gul Mesih’i cesaretlendirmek için mektuplar yazdılar, onunla ilgilendiler ve onun için dua ettiler. Gul Mesih Kanadalı bir kadına cevap yazdı:

“Herşeyden önce, beni cesaretlendirdiğiniz için hepinize minnettarım. Hapisteki hücremdeyken, Rab’bim bana iki kez geldi. Bir gün, hücremde oturmuş, üzgün ve ümitsiz bir halde bu adaletsizliği düşünüyordum. Ansızın hücrem ışıkla doldu ve vücudum titredi. Rab’bimi gördüm. Bundan dört gün sonra, İsa’m tekrar geldi ve Ellerini kaldırarak beni kutsadı.

“O günden beri, mutlu ve huzurluyum. Rab’bim, hapiste benimle birlikte. Beni yalnız bırakmaz.

“Ailemiz beş kişilik bir aile. Herbirimiz, birbirimize karşı büyük bir sevgi duyarız. Rab’bime son derece minnettarım. O, tüm ihtiyaçlarımı olabilecek en mükemmel şekilde sağladı. Ayrıca beni destekleyen size ve diğer kardeşlerime de müteşekkirim.

“Ümit ediyorum ki Rab’bin lütfuyla birbirimizi göreceğiz. Duanın gücünü unutmayalım.”

Gul Mesih’e yazmalarına ek olarak, bir çok kişi Pakistan Büyükelçisine yazarak, Gul Mesih’in ve diğer iki Pakistanlı Hıristiyanın “ispatsız ve adaletsiz” mahkumiyetinden haberdar olduklarını bildirdiler. Bir Hıristiyan lider, yasanın ülkedeki Hıristiyanlara karşı bir silah gibi kullanıldığını söyledi. Çoğu küfür suçlaması komşu dükkan sahibinin ya da çiftçinin kıskançlığından kaynaklanan iftiralardı.

Bu mektuplar Tanrı tarafından, Gul Mesih’in hapisteki yaklaşık üç yılın ardından serbest bırakılmasını kolaylıştırmaya yardım etmekte kullanıldı. Olaylarda mücizevi bir dönüm olarak, 29 Kasım 1994’te Pakistan Lahor Yüksek Mahkemesi Gul Mesih’in küfür yasasını ihlal etmesi ile ilgili tüm suçlamaları kaldırdı ve onu kesin bir ölüm tehlikesinden kurtardı.

Ölüm hücresinden kurtulmak Gul Mesih için özgürlük anlamına gelmiyordu. Hayatı halen mahkemenin kararına karşı öfke duyan İslamcı tutucular tarafından tehdit altındaydı. Bir ay içerisinde, Sargoda’daki bir dini lider, Gul Mesih’in öldürülmesi emrini içeren bir fetva yayınladı. Sargoda şehrinin her yanına Gul Mesih’in idam cezasının infazını destekleyen “aranıyor” afişleri asıldı. Yerel caminin minarelerinin hoparlörlerinden ölüm tehditleri yayınlandı.

Gul Mesih serbest bırakılmış olmasına rağmen halen gizlenmeye ve hayatı için halen endişe etmeye devam etmektedir.

“Sizi havra dışı edecekler. Evet, öyle bir saat geliyor ki, sizi öldüren herkes Tanrı'ya hizmet ettiğini sanacak. Bunları, ne Baba'yı ne de beni tanımadıkları için yapacaklar. Bunları size şimdiden bildiriyorum. Öyle ki, saati gelince bunları size söylediğimi hatırlayasınız. Başlangıçta bunları size söylemedim. Çünkü sizinle birlikteydim.”

İsa Mesih (Yuhanna 16:2-4)

Gul Mesih’in serbest bırakılışı için Rab’be şükredin! Yanlış suçlamalar sebebiyle halen hapis tutulan diğerlerinin serbest bırakılması için dua edin. Serbest bırakıldıklarında korunabilmeleri ve ihtiyaçlarını sağlayabilmeleri için dua edin.